Lepsze rozwiązania

Okazuje się, że nawet wśród tak zwanych naturalnych rozwiązań nie ma zbyt wielu produktów, które miałyby naukowo udowodnione zalety. Większość obietnic producentów poparta jest testami na zwie­rzętach i „naukowych” domniemaniach.

Najważniejszym działaniem kremów jest nawilżanie. Oleje mine­ralne (ciekła parafina, żel naftowy) są obecnie w dużej mierze zastę­powane półsztucznymi lipidami (tłuszcze i oleje) i ich pochodnymi – ceramidami, kwasem hialuronowym, cholesterolem, fosfolipidami i gliceryną. Sztuczne substancje nawilżające (składniki przyciągające wodę do skóry), w tym glikol propylenowy i gliceryna (która może być pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego). Wiele z nich zawiera też związki krzemu (dimetikon i rozmaite siloksany).

Naturalne oleje roślinne są dla skóry bardziej odpowiednie, mniej ją wysuszają i lepiej się wchłaniają niż oleje mineralne i związki krze­mu. Doskonałym przykładem są: olej migdałowy, kokosowy, jojobo- wy, sojowy, marchwiowy, z kiełków pszenicy, z orzechów macadamia, oliwkowy i awokado. Niektóre oleje pochodzenia zwierzęcego, takie jak skwalen czy emu, również nadają się do tego celu. Oleje te są czymś więcej niż substancjami nośnymi. Często same w sobie mają właściwości odżywcze – na przykład są bogate w ważne kwasy tłusz­czowe i witaminy A, D i E. Te kwasy wzmacniają okresowo błony komórkowe, zwalniając proces tworzenia się zmarszczek. Pomagają też w walce z wolnymi rodnikami. Wosk pszczeli i wosk sojowy to do­skonałe rozwiązanie zamiast związków krzemu, a gliceryna i miód to skuteczne naturalne środki nawilżające.

Dodatkowe antyoksydanty to również dobre rozwiązanie. Kilka badań sugeruje, że koenzym-Q10 (ubichinon) wygładza zmarszczki, ale jeszcze niewiele artykułów opublikowano na ten temat.

Witamina E, zarówno w postaci alfatokoferolu, jak i alfatrienolu, jest antyoksydantem, który jako składnik kremu przedłuża datę waż­ności produktu. Niektóre badania sugerują, że jeśli stosuje się ją regu­larnie, wygładza płytkie zmarszczki.

Połączenie witamin C i E prawdopodobnie najlepiej działa prze­ciwko UVB. Witamina E działa też synergetycznie z karotenoidami. Inne chroniące przed promieniowaniem UV składniki odżywcze (jak wykazują testy na zwierzętach) to selen, ekstrakt z miłorzębu i aloes.

Kwas alfa liponowy (ALA) oczyszcza wolne rodniki zarówno te rozpuszczalne w wodzie, jak i w tłuszczu, zachowując poziom wi­tamin E i C. Kwas ALA łatwo wchłania się w skórę i w pewnym stop­niu może chronić przed promieniowaniem UV.

Wiele wyciągów z roślin, w tym ekstrakt z kakaowca i zielonej herbaty, podobnie jak olejek z róży muszkatołowej i skrzypu, to rów­nież antyoksydanty.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.