Kremy przeciwzmarszczkowe

Starzenie skóry to skomplikowany proces, na który wpływa dużo czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Niektóre możemy kontro­lować, jednak na wiele z nich nie mamy wpływu.

Starzenie się jest spowodowane zanikaniem kolagenu i elastyny. Skóra staje się pomarszczona i obwisła. Jej ciężar sprawia, że problem ten szczególnie uwidacznia się pod oczami i w okolicach szczęki. Starzejąca się skóra wydaje się blada, gdyż zawiera coraz mniej ko­mórek pigmentowych (melanocytów). Jest też cieńsza i delikatniejsza, łatwiej ją uszkodzić i trudniej się goi. Ważne są tu również czynniki genetyczne, podobnie jak zmiany hormonalne w okresie menopauzy. Jednak badania z udziałem ludzi nie wykazały dotąd jednoznacznie, że estrogen ma jakiś związek z powstawaniem zmarszczek.

Niezdrowy tryb życia również wpływa na twoją skórę. Przed­wczesne starzenie oznacza, że organizm nie radzi sobie z elimino­waniem toksyn i produktów ubocznych. Dlatego zamiast stosować zewnętrznie kremy i mleczka, lepiej bezpośrednio zająć się źródłem problemu – na przykład zmienić dietę.

Od dawna wierzy się, że promienie słoneczne są jednym z największych zewnętrznych przyczyn powstawania zmarszczek. Ale czy to prawda? Przez nadmierne wystawianie skóry na działanie słońca pojawiają się niszczące skórę wolne rodniki, co doprowadza do tzw. fotostarzenia. Ultrafiolet A (UVA) uważany jest za szczegól­nie szkodliwy, gdyż powoduje rozpad włókien kolagenowych. Trudno jednak odróżnić zmarszczki genetyczne od tych spowodowanych słońcem. Ponadto najnowsze badania podważyły dotychczasową wiedzę na ten temat, sugerując, że ludzie o bardzo pomarszczonych twarzach są o 90% mniej narażeni na raka podstawno komórkowego (BCC), najczęściej spotykany rodzaj raka, choć mieli taki sam kontakt ze słońcem jak osoby chore. Kluczem do zagadki jest to, jak starsza gładka skóra się goi. Następuje stymulacja czynnika wzrostowego TGF-beta, który z kolei powstrzymuje działanie układu immunolo­gicznego i rozwój krwinek czerwonych, a obie te rzeczy zwiększają ryzyko nowotworu. Jeśli te dane zostaną potwierdzone, podważyłoby to powszechne przekonanie, że zmarszczki są wynikiem zniszczenia skóry przez słońce i o groźbie zachorowania na raka.

Palenie również przyśpiesza rozpad kolagenu, a ograniczając krą­żenie krwi, pozbawia skórę tlenu i ważnych składników odżywczych. Palenie może też obniżyć poziom chroniącej skórę witaminy A. Badania wskazują że palenie przez kilka lat 20 papierosów dziennie wywołuje efekt odpowiadający 10 latom naturalnego starzenia – czyli o wiele większe niż całe życie w kontakcie ze słońcem.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.