Inne rozwiązania

Najnowsze badania opublikowane w „British Medical Journal” su­gerują że osoby stosujące filtry UV narażają się na ryzyko zachorowa­nia na raka skóry. Przyczyną może być to, że kremy zawierające SPF dają miłośnikom słońca fałszywe poczucie bezpieczeństwa i spędzają oni na zewnątrz więcej czasu, nierzadko w godzinach, kiedy promie­niowanie jest najsilniejsze. Nie używając kremów, byliby natomiast znacznie ostrożniejsi. Inną przyczyną problemu są mieszanki składni­ków i ich destruktywne działanie na skórę. Najbezpieczniej jest nie po­legać na filtrach jako jedynej metodzie ochronnej. Są na pewno przy­datne, ale nie należy stosować ich ani na dużych powierzchniach ciała, ani przez długi czas. Około 80% czasu, który przebywamy na słońcu w ciągu życia, przypada w okresie dzieciństwa. Dlatego szczególnie ważne jest, by chronić dzieci przed silnym promieniowaniem. Jeśli chcesz wpoić dzieciom właściwe nawyki, daj im dobry przykład. Badania na temat używania chętnie przez dzieci kremów przeciwsło­necznych sugerują na przykład, że jest to wynikiem naśladowania ro­dziców. Rozważ proste rady, jak bezpieczniej cieszyć się słońcem:

  • Wychodź na słońce. Jeśli chcesz mieć ładny i naprawdę zdrowy kolor skóry, to regularne, umiarkowane opalanie jest jedynym roz­wiązaniem, czyli że nie należy bezmyślnie smażyć się godzina­mi na słońcu. Chodzi tu raczej o naturalne korzystanie ze słońca na co dzień. Badania wykazały, że dziennie około 15 do 20 minut słońca na twarz, ręce i nogi wystarcza organizmowi do wytworze­nia niezbędnej ilości witaminy D. Unikanie słońca jest przyczyną niedoboru tej witaminy, a w efekcie chorób, takich jak krzywica, depresje, rak piersi, prostaty i jelita grubego.
  • Chroń przed silnym słońcem dzieci, które nie ukończyły szóstego miesiąca życia. Kremy dla dzieci o wysokim czynniku SPF zawie­rają najwięcej toksycznych substancji i z pewnością nie nadają się do delikatnej, łatwo przenikalnej skóry niemowląt.
  • Ograniczaj czas przebywania na słońcu. Najlepiej unikaj najsil­niejszego słońca – w godzinach od 11 do 14 w południe.
  • Osłaniaj się. Kiedy zamierzasz wyjść z dziećmi na dłuższy spacer, ubierzcie się w koszulki, okulary słoneczne i weźcie ze sobą parasolki.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.