Czy kremy przeciwzmarszczkowe mogą być przyczyną zmarszczek

Wiele kobiet, które sprawdzają etykietki, nieświadomie używa środków higieny osobistej, zawierających wiele niepożądanych che­mikaliów, w przekonaniu, że to, co stosuje się zewnętrznie, nie ma tak wielkiego wpływu na zdrowie jak to, co się je. Skóra twarzy jest jed­nak cieńsza niż gdziekolwiek indziej, dlatego łatwiej przenikają przez nią toksyczne związki (produkty uboczne ropy naftowej, kanceroge­ny, takie jak nitrozaminy i formaldehyd, rozpuszczalniki i konserwan­ty estrogeniczne, na przykład parabeny).

Nasza fobia na punkcie słońca sprawiła, że bardzo trudno znaleźć komercyjny krem nawilżający bez filtrów UV. Zawierają je nawet niektóre kremy na noc! Coraz częściej jednak właśnie kremy prze­ciwsłoneczne obwinia się za wzrost zachorowań na raka. Co więcej, jeśli pracujesz na otwartym terenie, to i tak będziesz potrzebować sil­niejszej ochrony niż filtry w kremach nawilżających. Jeśli zaś cały dzień siedzisz w biurze, filtr UV jest tylko kolejnym niepotrzebnym związkiem chemicznym.

Pragnąc się odmłodzić, wiele kobiet usuwa wierzchnie partie skó­ry ostrymi środkami do eksfoliacji i chemicznymi pilingami, takimi jak kwasy alfa-wodorotlenowe czy kwas glikolowy, hydroksykaprowy i mlekowy albo ekstrakt z passiflory lub owoców cytrusowych. Choć po­wszechnie wierzy się, iż naprawiają one skutki działania słońca, chro­nią przed promieniowaniem UV i leczą poparzenia, to ostatnie badania sugerują jednak, że wszystkie te środki są przyczyną przedwczesnego starzenia i zwiększonej wrażliwości na promieniowanie UV.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.