Co zawiera twój krem przeciwsłoneczny

Na rynku dostępne są dwa podstawowe typy kremów: chemiczne powłoki, które wchłaniają promienie UV, oraz chemiczne bloki, które odbijają lub rozpraszają światło zarówno widzialne, jak i to w zakresie UV. Oba typy filtrów podrażniają skórę.

NATURALNE FILTRY UV?

Uważnie czytaj etykietki naturalnych i „organicznych” filtrów UV. Najczęściej zawierają one te same składniki co zwykłe kremy z dodat­kiem wyciągów roślinnych i olejków. Czy te naturalne dodatki rzeczywiś­cie zapobiegają poparzeniom? Nie, oczywiście, że nie. Na przykład:

  • Woda – nie chroni przed oparzeniem promieniami słonecznymi.
  • Gliceryna – substancja nawilżająca stosowana w kremach nawilża­jących, żeby były przyjemne w dotyku i dobrze się rozprowadzały, nie ma żadnych właściwości chroniących przed promieniami sło­necznymi, ale wysusza skórę, co sprawia, że staje się ona jeszcze bar­dziej narażona na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem.
  • Palmitynian oktylu – pochodny witaminy C. Nie ma dowodów po­twierdzających ochronne działanie tego związku.
  • Palmitynian retinylu – znany też jako prowitamina A lub proretinol. Nie ma żadnych dowodów, że chroni przed szkodliwym działaniem słońca.
  • Octan tokoferolu – pochodny witaminy E. Również nie ma dowo­dów, że działa jako filtr UV.

Inne składniki używane jako filtry, zagęszczacze i konserwanty to na przykład aloes, olej marchwiowy, rumianek, olej z ogórecznika i olej z awokado. Rzadko wykazują wystarczająco silne właściwości ochronne czy odżywcze i żadne z nich nie wykazują zdolności bloko­wania promieni słonecznych.

Oto najczęściej stosowane filtry chemiczne:

Benzofenony często podrażniają skórę, co u niektórych osób wy­wołuje reakcje alergiczne. Najbardziej znane benzofenony to oksybenzon, dioksybenzan i sulibenzan.

Związki PABA to substancje tworzące formaldehyd, które mogą wiązać się w kancerogenne nitrozaminy, kiedy połączy się je z amina­mi, takimi jak DEA, TEAi MEA. PABA podrażniają skórę. Najczęściej spotykane z nich to kwas p-aminobenzenowy, PABA dihydroksypropylu etylowego, padimate-o (PABA oktylodietylu), padimate-a i PABA glicerylu.

Cynamoniany to znane środki podrażniające skórę. Należą do nich między innymi cynoksat, etyloheksylo-p-metoksycynamonian, oktokrylen oraz metoksycynamonian ortylu.

Salicylany to również związki podrażniające skórę, odpowiadające za liczne przypadki zapalenia skóry u osób, które mają z nimi kontakt. W kremach przeciwsłonecznych powszechnie stosuje się następujące salicylany: salicylan etyloheksylu, homomentylosalicylan (homosalate), salicylan oktylu i neohomometylosalicylan.

Inne znane filtry UV to antranilan metylu, trioleinian digalloilu i avobenzen (metoksy-dibenzylometan butylu).

Najczęściej stosowane chemiczne bloki przeciwsłoneczne to tle­nek cynku, dwutlenek tytanu i czerwony żel naftowy.

Pamiętaj, że oprócz filtrów kremy przeciwsłoneczne zawierają wszystkie składniki mleczek do pielęgnacji ciała, takie jak oleje mine­ralne i inne syntetyczne oleje, związki PEG, TEA i inne surfaktanty, konserwanty i substancje zapachowe.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.