Szyby i lustra

Na szybach i lustrach zabrudzenia i odciski palców są bardziej widoczne niż na innych powierzchniach, gdyż odbija się w nich światło. Nikomu nie podoba się wysmarowane, poplamione okno, ale środki, jakie stosujemy, by temu zaradzić, są zbyt silne. Znowu mamy tu do czynienia z odpowiedzią producentów na to, co postrzegają jako zapotrzebowanie na szybko działające produk­ty. Ale nie dość, że musisz zapłacić dodatkowe pieniądze za coś, co składa się głównie z wody, to jeszcze narażasz się na kontakt z wieloma szkodliwymi substancjami. Ponieważ płyny do szyb to głównie spreje i używa się ich, z bliska spryskując nawierzchnię, nie można uniknąć ich wdychania, co może nieco podrażniać oczy, skórę, nos i gardło.

Twój środek do czyszczenia szyb prawdopodobnie zawiera: rozpuszczalniki, takie jak alkohol izopropylowy lub cellosohe bu­tylu, amoniak, eter glikolowy, krzemionka, woski, formaldehyd i, jeśli jest w aerozolu, propelenty, takie jak izobutan czy propan, a czasami również barwniki i substancje zapachowe.

SPRÓBUJ TEGO W ZAMIAN

Jeśli musisz używać konwencjonalnych środków, rób to zawsze w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i wybieraj spreje z pompką zamiast aerozoli.

Większość szyb i luster w domu wystarczy wymyć wodą. Z opi­nii konsumentów wynika, że woda czyści lustra i okna lepiej niż ja­kikolwiek z około 60% produktów dostępnych na rynku. Podobnie, większość przygotowanych w domu mieszanek ma co najmniej ta­kie samo, a w niektórych przypadkach nawet skuteczniejsze działanie niż produkty komercyjne. Co więcej, efekt osiąga się za ułamek ceny, jaką trzeba zapłacić za markowe produkty.

Bez względu na to, jakim środkiem czyścisz szyby, łatwiej i skutecz­niej będzie ci to szło, jeśli użyjesz odpowiednich narzędzi. Najlepsze do tego celu są pieluchy – jedna potrzebna jest do mycia, druga do wy­cierania na sucho. Większość osób używa też papierowych ręczników, które są równie skuteczne. Jest to jednak spore marnotrawstwo i dość kosztowny sposób na mycie okien. Jeśli chcesz luksusu, kup ścierecz­ki flanelowe używane przez profesjonalistów.

  • Prosty środek do czyszczenia szyb 1. Wlej zwykłą wodę gazowaną do butelki ze spryskiwaczem. Wiele osób ręczy za jej właściwości. Rzeczywiście jest skuteczna, gdyż zawiera cytrynian sodu, który zmiękcza wodę i dzięki temu pomaga w myciu. Nie będzie wpraw­dzie wysychać tak szybko jak konwencjonalne środki czyszczące, ale na lekko zabrudzone szyby i lustra w zupełności wystarczy.
  • Prosty środek do czyszczenia szyb 2. Zmieszaj w butelce z rozpryskiwaczem w równych ilościach wodę i destylowany ocet. Ocet po­może usunąć tłuste odciski palców i spełni funkcję dezodorantu.
  • Pieniący środek do czyszczenia szyb. Jeśli chcesz, żeby wytworzyła się piana, dzięki której będziesz widzieć, w którym miejscu spryskałeś(aś) szybę albo masz bardzo brudne lustro lub okna, przygotuj silniejszą mieszankę: 1/2 łyżeczki mydła w płynie 3 łyżki destylowanego białego octu 2 szklanki wody

Wlej składniki do butelki z rozpryskiwaczem i dobrze wstrząśnij. To doskonały płyn również do czyszczenia w domu (a także uniwersal­ny środek do wszelkiego rodzaju delikatnego czyszczenia). Czasami zostawia jednak smugi.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.