Środki do polerowania metalu

Większość środków do polerowania metalu zawiera silne kwasy, takie jak kwas fosforowy i kwas szczawiowy. Czasami wśród ich skład­ników znajdują się też wodorotlenek amoniaku, toksyny reprodukcyj­ne i neurotoksyny, takie jak produkty destylacji ropy naftowej, nitro­benzen i etanol. Najbardziej niebezpieczne środki do polerowania za­wierają kwas siarkawy i kwas wodorofluorowy. Kwas wodorofluorowy, będący składnikiem niektórych środków do usuwania rdzy i po­lerowania aluminium, wyżera ciało do kości. Mniej toksyczne pro­dukty zawierają detergenty, fosforan trójsodowy i olejki sosnowe. Te jednak są o wiele mniej skuteczne, jeśli chodzi o usuwanie śniedzi.

Środki do polerowania metali zawierają kwas, który rozpuszcza śniedź. Zdarza się jednak, że są tak mocne, iż uszkadzają czyszczony przedmiot, przeżerając metal na wylot albo niszcząc jego powłokę. Rozpuszczają lakier, którym często pokryte są naczynia mosiężne, i po­zostawiają trwałe plamy na powierzchni wszelkiego typu metali. Odnosi się to zwłaszcza do środków, w których metal zanurza się na chwilę.

SPRÓBUJ TEGO W ZAMIAN

Połączenia naturalnych kwasów, takich jak sok z cytryny lub ocet z solą, to doskonałe środki do czyszczenia metali. Ponieważ soda kal- cynowana oraz wszelkie związki chloru, takie jak sól, mogą uszkodzić delikatny metal, nie czyść pamiątek rodzinnych takimi środkami do­mowej roboty. Jeśli przedmiot jest wartościowy, oddaj do profesjonal­nego czyszczenia.

  • Mosiądz i miedź. Szoru j naczynia mieszanką soli i octu lub soku z cytryny (albo skórką od cytryny namoczoną w solance), a potem opłucz. Podgrzanie octu przyśpieszy proces, gdyż wszystkie kwasy są bardziej aktywne w wysokiej temperaturze. Rozprowadź mie­szankę po całym naczyniu i pozostaw ją tak na jakiś czas.

Inny sposób to 15 g kwasku cytrynowego na 1/2 1 wody. (Może trzeba będzie zmodyfikować nieco te proporcje metodą prób i błędów). Rozprowadź roztwór po naczyniu i odstaw na jakiś czas. Podłuż pod nie dużo gazet lub jakieś inne zabezpieczenie i otwórz okno. To pomo­że usunąć śniedź, a nawet rdzę, i ułatwi polerowanie.

  • Brąz. Brązu nie należy polerować. Woda łatwo go uszkadza, a po­lerowanie usunie patynę, która nadaje mu charakteru. Czyść bardzo rzadko czystą miękką szczoteczką a wacikiem usuń kurz ze szcze­lin.
  • Stop ołowiu z cyną. Ten materiał również łatwo zniszczyć środka­mi do polerowania metali. Przedmioty wykonane z niego najlepiej odkurzać suchą szmatką, a od czasu do czasu przetrzeć z wierz­chu ściereczką do czyszczenia srebra. Nigdy nie wcieraj środków do polerowania metali w wewnętrzną część ołowiowo-cynowego kielicha czy innego naczynia. Materiał ten jest dość chłonny i picie z niego może stać się z tego powodu nieprzyjemne, a nawet nie­bezpieczne.
  • Srebro. Niektórzy znawcy twierdzą, że odrobina śniedzi w szczeli­nach podkreśla charakter srebra i wzór, dlatego nie czyść za mocno swojego srebra. Zawiłe wzory najlepiej czyścić miękką szczotką żeby dotrzeć do wszystkich szczegółów.

Możesz przygotować własny prosty płyn do czyszczenia srebra. Wyłóż dno rondla folią aluminiową wlej do niego wody i dosyp garść sody kalcynowanej. Podgrzej nieco roztwór i włóż do niego srebro na mi­nutę lub dwie, aż zacznie schodzić śniedź i plamy. NIE mocz rzeczy dłu­żej i NIE stosuj tej metody do czyszczenia przedmiotów posrebrzanych. Poleruj miękką czystą szmatką lub specjalną ścierką do srebra.

Aby wyczyścić wnętrze srebrnego imbryka, napełnij go gorą­cą wodą, dodaj 1 łyżeczkę proszku do czyszczenia protez i zostaw na noc.

Przedmioty posrebrzane należy polerować tylko wówczas gdy to konieczne. Najlepiej użyj do tego celu specjalnej ściereczki do sre­bra i pamiętaj, żeby założyć rękawiczki.

Żeby zrobić swoją własną ściereczkę do srebra zmieszaj 4 łyżeczki bielidła z 2 łyżkami amoniaku i 3 szklankami wody. Namocz miękką chłonną ściereczkę w mieszance, wykręć i osusz odrobinę (najlepiej blisko otwartego okna), a potem przechowuj w zamykanym worku fo­liowym i używaj, kiedy potrzeba.

  • Chrom. Do czyszczenia chromu zamiast używać komercyjnej mie­szanki amoniaku i innych chemikaliów, wystarczy zwykły amoniak z wodą. Wsyp trochę amoniaku do wody i zamocz w mieszance ściereczkę. Natrzyj nią przedmiot z chromu, opłucz i poleruj potem czystą ścierką. Nie zapomnij założyć rękawiczek ochronnych i uni­kaj wdychania oparów. Jeśli czyścisz elementy samochodu, uważaj, żeby mieszanką nie zachlapać lakieru. W łazience chromowane ele­menty wystarczy umyć mydłem i wodą. Trudniejsze zabrudzenia usuwa się, delikatnie przecierając wilgotną ściereczką posypaną odrobiną sody oczyszczonej.
  • Stal nierdzewna. Nawet dzisiejsze garnki i naczynia ze stali nierdzew­nej można uszkodzić nadmiernym polerowaniem i szorowaniem ostry­mi druciakami. Żeby wyczyścić stal, potrzeba gorącej wody i odrobi­ny detergentu – to wszystko. Jeśli naprawdę potrzebujesz silniejszej mieszanki, dodaj trochę amoniaku do gorącej wody. Jeśli natychmiast po przemyciu osuszysz stal, unikniesz brzydkich odbarwień.

MARMUR WYMAGA SZCZEGÓLNEJ PIELĘGNACJI

Marmur zdaje się mocny i wytworny. W rzeczywistości jest raczej miękki i kruchy. Łatwo się brudzi. Marmurowych powierzchni nigdy nie należy czyścić alkoholem ani kwasem. Z czasem nawet woda osłabi go i poplami. Dlatego najlepiej jest go osuszać czystą ścierką. Jeśli jed­nak koniecznie trzeba go wyczyścić, przetrzyj go odrobiną białego spi­rytusu. Marmurowe pamiątki rodzinne należy zawsze oddawać do pro­fesjonalnego czyszczenia. Czyszczenia marmurowych podłóg nie da się jednak uniknąć, dlatego przemywaj je wodą z odrobiną detergentu, a potem wysusz dobrze podłogę, żeby kamień nie wchłaniał wilgoci.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.