Środki do polerowania

Nic nie wydaje się tak czyste, jak dobrze wypolerowany mebel, mo­siądz, miedź czy srebrne naczynia albo buty lub samochód. Ale żeby uzyskać ten wspaniały efekt, używamy niebezpiecznych rozpuszczal­ników i wosków produkowanych na bazie ropy naftowej.

Środki do polerowania mebli

Są trzy podstawowe typy komercyjnych środków do polerowania mebli. Każdy zawiera inny rodzaj związku chemicznego pomagające­go rozprowadzić wosk lub olej na powierzchni mebli. Niektóre środ­ki zawierają rozpuszczalnik, który rozcieńcza olej lub wosk do postaci płynnej. Inne to emulsje, czyli olej lub wosk rozpuszczony w płynie, najczęściej w wodzie. Trzeci typ to aerozole, czyli rozpuszczalniki lub emulsje pod ciśnieniem.

Pielęgnacja drewna jest łatwa. Często zależy od tego, jak się z nim obchodzimy na co dzień, a nie, jakim środkiem je polerujemy. Jeśli nie będziesz stawiać na meblach gorących ani wilgotnych naczyń i bę­dziesz chronić je przed uderzeniami i ostrymi przedmiotami, takimi jak długopisy, to wszystko inne powinny dobrze znosić.

Choć drewno pochodzi od żywego organizmu, to drewniane me­ble nie są żywe. Nie potrzebują już „odżywiania” i „karmienia”. Polerowanie ma na celu przede wszystkim poprawienie jego wyglądu i ochronę przed wysuszaniem. Jeśli twoje meble były fabrycznie la­kierowane lub polerowane, to wystarczy je wypolerować raz lub dwa razy do roku, a poza tym tylko regularnie ścierać kurz. Zbyt częste stosowanie aerozoli może pozostawić matową powłokę na drewnie, której można się pozbyć tylko przez cyklinowanie i ponowne lakie­rowanie.

Większość środków do polerowania mebli zawiera: łatwo palne niebezpieczne składniki, takie jak rozpuszczalniki, produkty destylacji ropy naftowej, lotne związki organiczne (VOC), naftę, nitrobenzen, fenol, Jarmaldehyd amoniaku i benzen. Wszelkiego rodzaju środ­ki do polerowania są niebezpieczne z powodu wydzielanych przez nie oparów (odnosi się to szczególnie do aerozoli). W przypadku spo­życia są trujące. Te, które wyglądają jak napoje gazowane lub mleko, są szczególnie kuszące dla dzieci.

SPRÓBUJ TEGO W ZAMIAN

Nielakierowane drewno można łatwo wyczyścić i wypolerować za pomocą prostych substancji. Na przykład wystarczy zanurzyć wil­gotną ścierkę w odrobinie octu, by łatwo i skutecznie je domyć. Trochę delikatnego oleju oliwkowego pomoże wypolerować drewno i stwo­rzyć warstwę ochronną. Jeśli jednak chcesz zrobić coś ambitniejsze­go, wypróbuj poniższe rozwiązania:

  • Prosty środek do polerowania. Wypełnij olejem (oliwkowym lub z orzecha włoskiego albo zmieszaj jeden z nich z olejem lnianym w proporcji 2:1) 2/3 małej butelki. Dolej do butelki białego octu, a następnie dodaj 20-30 kropli olejku eterycznego (cytryna lub bergamotka to dobry wybór). Wstrząśnij dobrze przed każdym uży­ciem i nanoś na drewno miękką ściereczką. Drugą czystą ściereczką wypoleruj je potem (to bardzo ważne, żeby nie tworzył się osad). Ocet pomaga w czyszczeniu, a oleje w ochronie drewna.
  • Wosk do mebli. Użyj poniższej mieszanki, żeby od czasu do czasu polerować i konserwować meble:

2  łyżki wosku pszczelego

3  łyżki oleju

1 łyżka białego octu

Zetrzyj na tarce wosk (żeby szybciej się rozpuszczał) do małej ce­ramicznej miski lub szklanej miarki. Dodaj olej i ocet, a potem włóż miskę do płytkiego naczynia z wrzącą wodą, mieszając, żeby skład­niki się połączyły. Kiedy wosk się już rozpuści, odczekaj, aż mie­szanka ostygnie i kiedy jest jeszcze płynna, wlej ją do małego słoika. Używaj po trochu i pozostaw na meblach do wyschnięcia, zanim za­czniesz polerować je czystą ścierką.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.