Środki do mycia podłóg

Środki do mycia podłóg wytwarza się najczęściej z produktów de­stylacji ropy naftowej i rozpuszczalników lub detergentów na bazie wody. Mieszanka tworzy koktajl, który wydziela niebezpieczne opary i może podrażniać skórę. Z dwojga złego, mniej toksyczne są środki na bazie wody. Natomiast te zawierające rozpuszczalnik monometylowy eter glikolu są o wiele groźniejsze: przypadkowo połknięte po­wodują mdłości i wymioty, ból żołądka, krwawienie i/lub chemiczne zapalenie płuc. Są bardzo niebezpieczne dla małych dzieci, które lu­bią raczkować po podłodze, więc mogą zanieczyszczać nimi dłonie i wdychać ich opary. Długotrwały kontakt z tymi substancjami, za­równo przez skórę, jak i w postaci wdychanych oparów, może mieć wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, wywołując objawy podobne do upojenia alkoholowego oraz uszkodzenie nerek.

Do czyszczenia podłóg nie są potrzebne żadne specjalne środki. Jeśli systematycznie dbamy o czystość, to na podłodze w domu gro­madzi się niewiele brudu i kurzu. Usunięciem ich to dość prosta spra­wa i może być jeszcze prostsza, jak natychmiast będziesz ścierać, gdy coś się rozleje.

Twój środek do czyszczenia podłóg prawdopodobnie zawiera:

detergenty pochodzące z ropy naftowej: amoniak, fosforany, olejek cy­trusowy lub sosnowy, rozpuszczalniki, takie jak cellosolve butylu, kwas fosforowy, wodorotlenek potasu, barwniki i substancje zapachowe. Większość zawiera również niewymienione na etykietkach konserwan­ty. Jeśli używasz ponadto pasty do polerowania, dodasz do mieszanki plastików (prawdopodobnie zaburzających działanie hormonów) nisz­czących płytki winylowe, które z czasem stają się pożółkłe, jak również produkty destylacji ropy naftowej, naftę i nitrobenzen.

SPRÓBUJ TEGO W ZAMIAN

Najlepszym rozwiązaniem, podobnie jak w przypadku wszyst­kich toksycznych środków czyszczących, jest używanie ich mniej. Większość z nich jest bardzo skondensowana i dlatego zazwyczaj zużywamy ich więcej niż to niezbędne. Aby stosowanie konwencjo­nalnych środków było bezpieczniejsze, zawsze używaj ich w ręka­wiczkach ochronnych i otwieraj okna albo rozważ następujące moż­liwości:

  • Prosty środek do mycia podłóg możesz zrobić z gorącej wody z dodatkiem octu. Szklanka octu na wiadro wody wystarczy. Jeśli podłoga jest bardzo zabrudzona, dodaj do gorącej wody odrobinę mydła w płynie lub płatków mydlanych. Potem przetrzyj jeszcze raz podłogę wodą z octem. To przyniesie doskonały efekt dla podłóg ceramicznych, drewnianych o poliuretanowym (termopianowym) wykończeniu, linoleum czy płytek winylowych.
  • W celu dezynfekcji przetrzyj podłogę roztworem sporządzonym z 1/2 szklanki boraksu rozpuszczonego w wiadrze gorącej wody. Żeby boraks dobrze się rozpuścił, najpierw wsyp go do wiadra, a potem dolewaj wodę, dokładnie mieszając.
  • Żeby rozpuścić tłusty osad, zmieszaj 1/2 łyżeczki sody kalcynowanej (węglanu sodu) z 1 łyżeczką mydła w płynie, 1/4 białego desty­lowanego octu i rozpuść to w 1/2 wiadrze wody. Ponieważ soda kal- cynowana jest żrąca, używaj jej w rękawiczkach i staraj się nie roz­chlapywać. Nie stosuj do podłóg woskowanych, bo zniszczysz na­wierzchnię.
  • Do czyszczenia drewnianych parkietów użyj 1/4 szklanki mydła w płynie i od 1/2 do 1 szklanki destylowanego octu lub soku z cy­tryny i rozpuść to w wiadrze wody. Żeby ładnie pachniało, użyj sil­nego, świeżego naparu z dowolnego zioła.
  • Linoleum czyść mieszanką sporządzoną z 6 łyżek mączki kukury­dzianej na każdą szklankę wody, wymieszaj w wiadrze i używaj do polerowania podłogi.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.