Środki do czyszczenia piekarników

Głównymi środkami do czyszczenia piekarników, podobnie jak środków do czyszczenia zlewów, są wodorotlenek sodu (ług) i kwas siarkowy. Ług dodaje się do środków do czyszczenia piekarników dla­tego, że gdy połączy się on z tłustym osadem w piekarniku, tworzy pro­ste mydło, które ułatwia czyszczenie. Większość środków do czysz­czenia piekarników to aerozole. Oznacza to, że używając ich, narażamy się dodatkowo na kontakt z propelentami. Silnie alkalicznych substancji używać można do zimnych piekarników. Są jednak dostępne nowsze środki, zawierające mniej alkalicznych związków. Działają tylko przy rozgrzanych piekarnikach, gdyż temperatura pomaga usuwać tłuszcz i brud. Opary środków obu typu są bardzo toksyczne.

SPRÓBUJ TEGO W ZAMIAN

Żeby zapobiec gromadzeniu się tłustego osadu, wyłóż dno pie­karnika folią aluminiową na którą spłynie większość wyciekającego tłuszczu.

  • Użyj sody oczyszczonej. Posyp nią piekarnik, kiedy jest jeszcze rozgrzany, żeby tłuszcz się rozpuścił i można było go zmyć ciepłą wodą. Możesz też zrobić sprej z 3 łyżek sody oczyszczonej rozpusz­czonej w 1/2 litrze ciepłej wody. Bardziej zabrudzone piekarniki mogą potrzebować innego sposobu.
  • Użyj octu. Podobnie jak przy udrażnianiu drenu, spryskaj ciepły piekarnik roztworem octu. Posyp następnie sodą oczyszczoną po­zwól się pienić przez jakiś czas, a potem zeskrob.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.