Pasta do butów

Na większości past do butów brak listy składników. Jednak wiele komercyjnych past zawiera liczne podejrzewane o rakotwórcze właś­ciwości substancje, które łatwo wchłaniane są przez skórę. Wśród nich są trichloroetylen, nitrobenzen i chlorek metylenu.

SPRÓBUJ TEGO W ZAMIAN

Nie ulega wątpliwości, że odpowiednio zadbane buty są trwalsze i lepiej wyglądają. Nie ma, niestety, zbyt wielu sposobów na zastąpie­nie konwencjonalnych past do butów. Choć większości z nas nie przy- szłoby nawet do głowy, że istnieją jakiekolwiek niebezpieczeństwa związane z czyszczeniem obuwia, to wiedz, że są. Aby chronić się przed groźnymi chemikaliami z past do butów:

  • Zakładaj rękawiczki, kiedy polerujesz lub czyścisz buty – chemika­lia zawarte w pastach do butów łatwo wchłaniają się przez skórę.
  • Zanim założysz buty, upewnij się, że pasta wyschła. Wiele oparów z past do butów reaguje z alkoholem. Obecność alkoholu w organi­zmie zwiększa na przykład toksyczne działanie nitrobenzenu. Dlatego rozsądniej jest nie zakładać świeżo wypastowanych butów, kiedy wy­chodzi się z domu i zamierza pić alkohol.
  • Przechowuj pastę w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.