Detergenty do automatycznych zmywarek

Większość detergentów do zmywarek ma działanie podrażniające lub żrące, zależnie od składu, gęstości i postaci. Zwykle zawierają sil­ne detergenty, są silnie alkaliczne, co oznacza, że ich pH wynosi mię­dzy 10,5 a 12,0. Po kontakcie z tego typu rozpuszczonymi detergen­tami mogą pojawić się na skórze podrażnienia lub poparzenia. Wiele z tych środków zawiera też sodę kalcynowaną (węglan sodu), a cza­sami fosforany, które zanieczyszczają wodę. Mogą też mieć w skła­dzie krzemian sodu, który chroni zmywarkę przed uszkodzeniem, oraz surfaktant, by zapobiegać powstawaniu osadów i nieprzyjemnych za­pachów. Niektóre z detergentów zawierają suchy chlor, który uaktyw­nia się w kontakcie z wodą w zmywarce. Oznacza to, że po jej otwo­rzeniu uwalniają się wraz z parą wodną opary tego związku. To może podrażniać oczy i wywoływać problemy z oddychaniem, szczególnie u osób cierpiących na schorzenia układu oddechowego.

Na szczęście kontakt z tymi substancjami nie jest długi. Jeśli masz małe dzieci, używaj proszków zamiast tabletek do zmywarek. Tabletki stały się poważną przyczyną zatruć dzieci i zwierząt, więc jeśli je sto­sujesz, przechowuj w bezpiecznym miejscu.

SPRÓBUJ TEGO W ZAMIAN

Wszelkie detergenty do zmywarek pozostawiają jakiś osad na naczyniach. Możesz jednak zminimalizować jego ilość, stosując się do następujących rad:

  • Wybieraj proszki, gdyż zawierają z reguły mniej szkodliwych składników niż płyny. Mniej prawdopodobne jest też, by połknęło je dziecko.
  • Używaj ich mniej. Szufladki w zmywarkach są większe niż potrze­ba, co zachęca, by używać za dużo detergentu. Do przeciętnej zmy­warki wystarczą 2 łyżki detergentu do zamkniętego dozownika lub 1 łyżka do otwartego, by uzyskać pożądany efekt.
  • Używaj niskofosforanowych lub niezawierających fosforanów środ­ków. Są o wiele bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.
  • Jeśli komercyjne środki nie wchodzą w grę, spróbuj Vi łyżeczki czystego mydła w proszku (więcej wytworzy za dużo mydlin) w po­łączeniu z 3 łyżkami sody oczyszczonej.
  • Do średnio zabrudzonych naczyń użyj 2 łyżeczek boraksu rozpusz­czonego-uprzednio w gorącej wodzie, a do ostatniego płukania do­daj octu.
  • Bardzo zabrudzone naczynia spróbuj wymyć w 1/4 szklanki heksa- metafosforanu sodu, substancji pochodnej fosforanu trój sodowego (TSP).
  • Posyp naczynia sodą oczyszczoną, zanim włożysz je do zmywarki, następnie dodaj detergent do zamkniętego dozownika. To zmniej­szy ilość stosowanego detergentu, a naczynia i tak będą czyste (nie posypuj nią jednak naczyń aluminiowych, bo powstaną odbar­wienia).
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.