SPOSÓB NA MYSZY

Myszy domowe to „współbiesiadnicy”, co znaczy, że lubią zamiesz­kiwać miejsca, w których mieszkają ludzie lub żyć w ich sąsiedztwie. Każdy dom – stary czy nowy, z kotem lub bez – może stać się„mysim domem”, dlatego trzeba dołożyć starań, by nie poczuły się u nas zbyt wygodnie.

Stare sposoby kontrolowania myszy, takie jak pułapki czy trutki, sta­nowią zagrożenie dla zwierząt domowych i dzieci. Można stosować pu­łapki nieuśmiercające, by w sposób humanitarny schwytać mysz i prze­nieść w inne miejsce. Ale dopóki nie zabezpieczy się domu przed tymi gryzoniami, zawsze będą wracać. Myszy i szczury są dość uporczywe w swoich staraniach, by dostać się do budynków. Dlatego często nasze nieskuteczne wysiłki w kierunku zabezpieczenia domu przed gryzo­niami są dość frustrujące. Najpopularniejsze chemiczne środki w wal­ce z gryzoniami to rodentycydy, takie jak difenacoum i bromadiolon, zawierające środki przeciwkrzepliwe, które hamują krzepliwość i powodują śmierć przez krwotok wewnętrzny. Rodentycydy podaje się

gryzoniom najczęściej w przynęcie – atrakcyjnym dla nich pożywieniu. Należy zachować ostrożność, nie umieszczać przynęty w zasięgu dzie­ci, zwierząt domowych i innych stworzeń, dla których nie była prze­znaczona, gdyż pestycydy te przeznaczone są do zabijania ssaków.

SPRÓBUJ TEGO W ZAMIAN

  • Myszom podoba się twój dom, bo dostarczasz im pożywienia, wody i schronienia. Zlikwiduj dostęp do tych wygód i problem się roz­wiąże. Zabezpieczenie domu przed myszami może jednak zająć tro­chę czasu.
  • Zlikwiduj źródło pożywienia. Na przykład ziarno, cukier, słody­cze, makaron, orzechy i żywność dla zwierząt domowych powinny być przechowywane w zamkniętych słoikach lub metalowych po­jemnikach, a nie w torebkach foliowych i plastikowych pudełkach. Pieczywo przechowuj w chlebaku, a nie na kuchennym blacie. Ociekające butelki z syropem, słoiki z miodem i dżemem trzeba umyć przed odstawieniem ich na półkę. Uszkodzone owoce należy schować do lodówki, tak jak ziemniaki czy cebulę, chyba że scho­wasz je do zabezpieczonej przed myszami szafki. Szuflad nie da się uchronić przed myszami, dlatego nie trzymaj w nich żywności.
  • Pozbądź się zapasów. Mysz potrafi przecisnąć się przez każdą szcze­linę szerszą niż średnica ołówka. Sprawdź, czy twoje szafki nie mają takich otworów. Szczury i myszy chodzą też i wspinają się po przewo­dach elektrycznych, sznurach, kablach, krzewach i drzewach. Należy więc przycinać rośliny rosnące wokół domu, zachowaj zawsze oko­ło metra odległości między gałęziami a budynkiem. Sprawdź też, czy otwory wokół przewodów i kabli doprowadzonych do twojego domu nie są przypadkiem zbyt duże. Szafka pod zlewem w kuch­ni jest zapewne najłatwiej dostępnym miejscem w domu. Sprawdź, czy nie ma szczelin wokół rur. Uszczelnij je drewnianą podkładką, gdyż myszy przegryzają się przez kit. Inne dziury zapchaj watą stalową. Zabezpieczenie kuchni przed myszami rozwiąże zapewne większość problemów z tymi gryzoniami. Jeśli nie znajdą nic dobrego do jedze­nia, szybko się wyniosą.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.