Osy

Pojedyncze osy w domu są bardziej nieprzyjemne niż groźne. Jeśli jednak w ciągu dnia osy krążą koło domu, prawdopodobnie mają w budynku gniazdo – w tym przypadku problem wymaga większej uwagi. Staraj się nie miażdżyć os, gdyż wydzielają wtedy feromony, które przyciągają i rozwścieczają inne osy. Najlepiej odejść z miejsca, w którym krąży osa.

Znane, środki do zwalczania os to między innymi: bendiokarb, karbaryl, chloropiryfos, dichlorfos, D-fenotryna,fenitrotion,jodofen- fos, permetryna, pirymyfos metylowy, pyretryny, rezmetryna, rotenon, S-bioaletryna i tetrametryna.

SPRÓBUJ TEGO W ZAMIAN

  • Najlepszym sposobem obrony przed osami jest odszukanie i za­mknięcie miejsca, przez które dostają się one do domu. Sprawdź, czy dom ma otwartą wentylację, czy może są podarte zasłony, szpa­ry w oknach lub framugach albo otwarte nawilżacze. Najlepiej za­obserwować, skąd osy wylatują rano.
  • Usuń żywność. Wiosną i wczesnym latem osy ciągną do pożywie­nia proteinowego. Pozostawiona na zewnątrz karma dla zwierząt, resztki z pikniku, otwarte śmietniki czy kompostowniki – wszystko to należy usunąć lub zakryć. Osy zapamiętują źródło pożywienia i przez jakiś czas nadal będą powracać w miejsce, skąd usunięto żywność.
  • Późnym latem i wczesną jesienią osy zaczynają interesować się słodką żywnością. Stają się też bardziej agresywne. Przyciągają je otwarte puszki z napojami gazowanymi, soki, jabłka, które spadły z drzewa, i inne źródła cukru. Upewnij się więc, że napoje i żywność są szczelnie zamknięte, przykrywaj kompost pokrywą i nie chodź boso pod drzewami owocowymi. Należy też usuwać wszystkie gni­jące pod drzewami owoce.
  • Ogranicz użycie perfum i innych silnych zapachów. Późnym latem i wczesną jesienią osy (i pszczoły) przyciągają słodkie wonie.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.