Mrówki

Według badań uczonych z Uniwersytetu Stanforda mrówki atakują kuchnie i jadalnie w ucieczce przed gorącem lub wilgocią i niewiele można zrobić, by je powstrzymać. Problem jest bardziej dokuczliwy w przypadku warunków zimnych i wilgotnych, choć gorąca i sucha pogoda również wywoływała niewielkie inwazje. Nawet jeśli głów­nym powodem inwazji mrówek są warunki pogodowe, to warto usu­nąć z domu wszystko, co mogłoby się okazać dla nich sprzyjające: oczyścić blaty w kuchni z resztek jedzenia; przechowywać żywność w szczelnych pojemnikach; ograniczyć zostawianie w zlewach brud­nych naczyń.

Znane środki do zwalczania mrówek to między innymi: aletryna, cypermetryna, bendiokarb, kwas borowy, karbaryl, chloropiryfos, deltametryna, diazynon,fenitrotion, lindan, permetryna, D-fenotryna, pyretryna, tetrametryna i trichlorofon.

SPRÓBUJ TEGO W ZAMIAN

  • Miej pod ręką butelkę z rozpryskiwaczem i w razie potrzeby spry­skaj mrówki odrobiną wody z mydlinami.
  • Sprawdź, którędy mrówki wchodzą. Nanieś jeden z niżej wymie­nionych środków wokół tego miejsca, zarysowując linię, której mrówki nie przekroczą: pieprz cayenne, olej cytrusowy (można nim nasączyć nić), sok z cytryny, cynamon lub mielona kawa.
  • Stwórz lepką granicę (na przykład z wazeliny w żelu), której mrów­ki po prostu nie przekroczą.
  • Zmieszaj pół łyżeczki miodu, boraksu i aspartamu (sztucznego sło­dziku), wlej do małych butelek i postaw je na podłodze bez zakrętek w obszarze, gdzie grasują mrówki. Zaniosą one przynętę do mro­wiska. Ważne: używaj tylko w pomieszczeniach; chroń przed mie­szanką dzieci i zwierzęta domowe.
  • Jeśli mrówki zalęgną się w doniczce, można je wypędzić w inne miejsce, nawadniając ziemię.
  • Zalanie wrzątkiem lub wodą z mydlinami to skuteczny sposób na zabijanie mrówek, które stworzyły gniazda na zewnątrz domu, pod dekoracjami z drewna i chodnikami.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.