Komary

Komary przenoszą czasami poważne, nawet śmiertelne wirusy, wywołujące choroby, takie jak zapalenie mózgu, gorączka krwo­toczna denga, malaria i żółta febra. Zazwyczaj najbardziej aktywne są od kwietnia do października. Najważniejszym środkiem obrony przed komarami jest zamknięcie im drogi do domu. Ich aktywność nasila się wcześnie rano i o zmierzchu. Szukają miejsc bezwietrznych, gdyż ruch,powietrza nie pozwala im swobodnie latać. Należy przede wszystkim zamykać drzwi i okna.

Znane środki do zwalczania komarów to między innymi: D-aletryna, bioaletryna, biorezmetryna, S-bioaletryna, cypermetryna, deltametryna, fenotryna, tetrametryna, dichlorfos, S-metron, permetryna i pyretryny.

SPRÓBUJ TEGO W ZAMIAN

  • Najważniejsze jest, by usunąć stojącą wodę. Zmieniaj wodę do ką­pieli dla ptaków i w basenikach dla dzieci dwa razy w tygodniu, a w miskach z wodą dla zwierząt domowych codziennie.
  • Upewnij się, czy rów odpływowy nie jest zablokowany, żeby nie stała w nim woda. Usuń wszelkie oczka wodne z ogrodu przed domem.
  • Stosuj olejki eteryczne. 30% rozwór olejku eukaliptusowego (czyli 3 części olejku na 7 części wody) będzie chronić przed atakiem ko­marów do dwóch godzin. (Olejek eukaliptusowy powinien zawierać przynajmniej 70% cyneolu, aktywnego składnika o działaniu tera­peutycznym). Badania wykazały, że jest to bardziej skuteczne niż podobne stężenie olejku citronelli.
  • Olejek z drzewa neem to naturalny olejek roślinny pozyskiwany z popularnego w Indiach drzewa. Liście, nasiona i olej z nasion za­wierają solaninę, związek o silnych właściwościach odstraszania komarów. Na rynku dostępne są spreje na bazie oleju neem, można je sobie też przygotować w domu.
  • Kiedy grilujesz, wrzuć na węgiel trochę rozmarynu lub szałwii, żeby odstraszyć komary.
  • Jeśli posadzisz wokół nagietki, zadziałają jako naturalny środek na odstraszanie komarów, gdyż kwiaty te wydzielają zapach, które­go nie lubią robaki i owady.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.