Astma i alergie

Alergia to reakcja organizmu na czynniki, które uznaje on za obce lub toksyczne. Mniej więcej od 15 do 20% populacji reaguje alergicz­nie na rozmaite dostępne na rynku produkty.

Astma to silna reakcja alergiczna. Może ją wywołać wiele róż­nych stymulantów. Natura tych reakcji jest u każdego człowieka inna. Nieżyty górnych dróg oddechowych, wirusowe czy bakteryjne, często są przyczyną ataków astmy. Zmiany pogody lub temperatury, kon­takt z pleśnią naskórkiem zwierzęcym, pyłkami kwitnących traw lub drzew – wszystko to może być dla astmatyka stymulantem, tak samo jak konserwanty, substancje smakowe i barwniki, stosowane w goto­wej żywności, kosmetykach, produktach higieny osobistej i środkach czyszczących.

Zapachy to główne stymulanty ataków astmy. Około 70% astma­tyków skarży się, że kontakt z perfumami pogarsza ich stan zdrowia. Inne chemiczne stymulanty to między innymi formaldehyd używany do produkcji szamponów leczniczych, mydeł bakteriobójczych, pły­nów do płukania ust i past do zębów. Rozpuszczalniki często spoty­kane w produktach higieny osobistej i środkach czyszczących mogą również wywołać problemy z oddychaniem.

Często czynniki wywołujące takie reakcje mogą pozostawać nie- wykryte przez wiele lat, ujawniając się jedynie jako toksyny, gdy zo­staną usunięte z diety lub otoczenia, a organizm ma szansę na poprawę i regenerację.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.