Szybkie rozwiązania

Powszechnie dostępne wygodne gotowe produkty i szybkie roz­wiązania są czymś, co w przekonaniu większości z nas ułatwia nam życie. Nauka z radością wspiera nas w poszukiwaniu takich rozwiązań. Jeśli więc mamy ochotę zacząć dzień z wykopem, możemy użyć mydła z kofeiną która wchłaniana jest przez skórę w czasie kąpieli. Wkrótce będziemy mogli zaspokoić apetyt na cukier, stosując szampon wysyła­jący do mózgu związki chemiczne symulujące wzrost poziomu cukru. Jest tylko kwestią czasu, zanim firmy produkujące papierosy zaczną dodawać do nich witaminę C i wapń, żeby można było uzupełnić sobie witaminki w trakcie niszczenia płuc – swoich i innych ludzi.

Zwyczaj kupowania tanich produktów u większości z nas tak głę­boko się zakorzenił, że trudno nam sobie wyobrazić, iż moglibyśmy się bez nich obejść. Zazwyczaj w ogóle nie zastanawiamy się, czy ta­kie artykuły są nam potrzebne, czy rzeczywiście oszczędzają wiele czasu i jaki mają wpływ na zdrowie oraz środowisko w dłuższej per­spektywie czasu.

Niektóre wynalazki, takie jak odkurzacze czy pralki automatycz­ne, rzeczywiście oszczędzają nam wiele godzin ciężkiej pracy i dziś trudno wyobrazić sobie życie bez takich udogodnień. Ale oprócz tego typu urządzeń pojawiły się tysiące pozornych udogodnień, któ­re przyjmujemy bez zastanowienia. Sprawne chwyty marketingo­we utwierdzają nas w głębokim przekonaniu, że kilka sekund, jakie oszczędzamy, kupując pakowaną sałatę czy starty ser żółty, pozwoli nam zyskać jeszcze więcej czasu na lepsze i pełniejsze życie. W głębi serca wiemy, że to nieprawda, co więcej, że każdy tani produkt ma swoje ukryte koszta. Czasami cena bywa wyższa, ale koszty te zwią­zane są zarówno z twoim zdrowiem i samopoczuciem, jak i ze środo­wiskiem naturalnym. Rozważmy zatem prawdziwe wydatki, na któ­re narażeni jesteśmy z powodu niektórych dobrze znanych, tanich i „szybkich” produktów, i postarajmy się uwolnić od zwyczaju ich ku­powania.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.