TOKSYCZNE ZMIĘKCZACZE

Zmiękczacze do tkanin produkowane są z łagodnych detergentów i surfaktantów kationowych, takich jak czwartorzędowe związki amo­niaku. Działają przez przyciąganie magnetyczne. Zmiękczacz ma sil­ny ładunek dodatni, tak by mógł przyciągać się z ujemnie naładowa­ną mokrą tkaniną. Te surfaktanty tworzą jednolitą dodatnią powłokę na powierzchni materiału, co sprawia wrażenie, że jest miękka w dotyku (nadmierny ładunek ujemny odpowiedzialny jest za szorstkość tkaniny po wypraniu i jej elektryzowanie się). Surfaktanty kationowe są również stosowane w środkach reklamowanych jako zmiękczające tkaniny.

Plastry do zmiękczania tkanin w suszarkach uwalniają podczas su­szenia specjalny woskowaty osad, który pokrywa ubrania i sprawia, że wydają się bardziej miękkie.

Oprócz surfaktantów i osadów zmiękczacze uwalniają do tka­nin wiele innych substancji chemicznych. Według raportu Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych zmiękczacze i plastry do suszarek zawierają olbrzymie ilości potencjalnie toksycznych sub­stancji. Są to między innymi:

Alfaterpineol, który silnie podrażnia błony śluzowe. Działa również pobudzająco, wywołuje ataksję (utratę koordynacji mięśniowej), hipotermię, zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego i układu oddechowego oraz ból głowy. Należy więc unikać wielokrotnego czy długotrwałego kontaktu z tą substancją.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.