Podściółka dla kotów

Weterynarze holistyczni radzą by w przypadku zwierząt przy­zwyczajonych do skrzynki z podściółką unikać zwykłej glinki, gdyż jest ona skażona pyłem krzemionkowym, który jest znanym kancero- genem. Wiele „zbrylających się” podściółek bentonitowych powodu­je zatory w jelitach kotów i ich młodych na skutek wchłaniania pyłu krzemionkowego podczas czyszczenia futra językiem.

Dawniej skrzynki z podściółką były przygotowywane sposobami domowymi. Wypełniano je wszystkim, co tylko nadawało się do tego celu i było pod ręką Najczęściej używano piasku, jeśli był łatwo do­stępny, albo ziemi z ogródka – bo gdy kiedyś większość kotów spędza­ła wiele czasu na zewnątrz, tam zazwyczaj załatwiały swoje potrzeby. Podarte gazety i popiół to inne powszechne swego czasu rozwiązania. Następnie, u schyłku lat czterdziestych, pojawił się na rynku absorbent o nazwie „Kitty Litter”. Przez długi czas był standardem wśród właś­cicieli kotów. Następnie w latach osiemdziesiątych na rynek weszły „zbrylające się” podściółki zawierające bentonit sodu i natychmiast zaczęto ich powszechnie używać. Bentonit sodu, glinka o naturalnych właściwościach pęcznienia, to nadzwyczaj skuteczny środek zbryla­jący (utwardzający). Kiedy doda się do niego ciecz, piętnastokrotnie zwiększa objętość. Tradycyjne podściółki trzeba było często zmieniać. W przypadku podściółki zbrylającej usuwa się tylko zbrylone kawał­ki nasiąknięte moczem i uzupełnia glinkę. W ten sposób podściółki nie trzeba zmieniać nawet przez miesiąc.

Bentonitowe podściółki są wygodne i tanie w eksploatacji. Mają jednak negatywny wpływ na zdrowie kota:

  • Glinka zawiera pył krzemionkowy, znany kancerogen, który łatwo się wdycha.
  • Koty zjadają krzemionkę, liżąc sobie łapy, a młode czasami nawet zjadają podściółkę. Silne właściwości utwardzające bentonitu sodo­wego sprawiają że wchłaniany pył z glinki w połączeniu z płynami w jelitach tworzą twardą masę, która ściąga płyny z organizmu, po­wodując odwodnienie, a czasem wynikające z tego problemy z od­dawaniem moczu.
  • Pył zjadany z glinki pokrywa układ pokarmowy, co sprzyja gro­madzeniu się resztek kału, zatruwając organizm i sprzyjając roz­wojowi bakterii. Nie pozwala też właściwie przyswajać składników odżywczych z trawionego pożywienia. To załamuje działanie ukła­du odpornościowego, narażając zwierzę na atak wirusów, bakterii, pasożytów i grzybic.
  • Te problemy mogą też dotykać psów, które od czasu do czasu lubią przetrącić „zakąskę ze skrzynki”.

Oprócz wspomnianych już problemów zbrylające się gliniane pod­ściółki dla kotów mają związek z wieloma na pozór nie mąjących z nią nic wspólnego problemami zdrowotnymi, na przykład biegunkami, żół­tymi beztreściowymi wymiotami, chorobą Hirschsprunga, zespołem jelita nadwrażliwego (IBS), chorobami nerek, chorobami układu odde­chowego, złym ogólnym samopoczuciem, anemią, sennością a nawet śmiercią.

SPRÓBUJ TEGO W ZAMIAN

Konwencjonalną podściółkę dla kotów zastąpić można podściółką na bazie pszenicy, która również ma właściwości zbrylające, ulega bio­degradacji i można ją wrzucać do toalety. W niektórych naturalnych podściółkach dla kotów używa się „peletek” produkowanych z odzyski­wanego papieru. Trzecia możliwość to podściółką z trocin sosny.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.