PIELĘGNACJA ZWIERZĄT DOMOWYCH

Większość masowo produkowanych artykułów do pielęgnacji zwierząt zawiera te same toksyczne składniki, które znaleźć można w środkach higieny osobistej dla ludzi, w tym detergentach na bazie ropy naftowej, konserwantach, sztucznych barwnikach i syntetycz­nych perfumach. U zwierząt składniki te mogą wywoływać te same reakcje skórne.

Właściciele zwierząt domowych stają się ofiarą takiego samego żargonu marketingowego, jakiego używa się do promowania środ­ków higieny osobistej dla ludzi: „całkowicie naturalne”, „organiczne”, „czyste”, „hypoalergiczne” lub „oparte na aromaterapii”, i należy pod­chodzić do tego sceptycznie. W istocie wiele„naturalnych” produktów dla zwierząt domowych wytwarza się z licznych sztucznych związków chemicznych, z niewielkim dodatkiem naturalnych ekstraktów.

Jeśli twoje zwierzę jest wrażliwe lub podatne na alergie, sprawdź ety­kietki środków do jego pielęgnacji, żeby upewnić się, czy nie ma wśród składników następujących potencjalnych substancji podrażniających:

  • Laurylosiarczan sodu (SLS). Z testów wynika, że laurylosiarczan sodu może uszkodzić oczy i być wchłaniany przez komórki organi­zmu w mózgu, sercu i wątrobie. SLS jest również środkiem podraż­niającym oczy, powodującym wysypki na skórze, wypadanie włosów, reakcje alergiczne i złuszczanie naskórka przypominające łupież.
  • DEA i MEA. Te substancje zaburzające pracę hormonów pomaga­ją uzyskać większą pianę, stabilizują i regulują lepkość szamponów, mydeł i środków do kąpieli. Są to na przykład kokamidy DEA i MEA i lauramid DEA i MEA. W połączeniu ze składnikami tworzącymi for­maldehyd, takimi jak 2-bromo-2-nitropropano-1,3-diol (bronopol), quaternium-15, DMDM hydantoina i imidazolidynyl mocznika, tworzą rakotwórcze nitrozaminy.
  • Oleje mineralne, znane również jako ciekła parafina, pokrywają skórę i nie pozwalają jej oddychać. Skóra jest największym organem ciała i powinna swobodnie uwalniać toksyny, na co nie pozwalają oleje mineralne. Działają one również jak rozpuszczalniki i rozkładają naturalne oleje skóry. Kiedy ich używasz do pielęgnacji zwierzęcia, coraz bardziej wysuszasz jego skórę.
  • Talk. Suche„szampony”dla zwierząt często oparte są na talku, który jest rakotwórczy, kiedy się go wdycha.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.