KOTY WYMAGAJĄ PIELĘGNACJI

Zapotrzebowanie kotów na składniki odżywcze jest dość podobne jak psów, ale sposób, w jaki ich organizmy składniki te przetwarzają, bardzo się różni. Zarówno psy, jak i koty są z natury drapieżnikami i mięsożercami. Organizm psa przystosował się do wszystko żerności i dlatego psy mogą przetrwać na urozmaiconej diecie mięsno- -roślinnej. Koty, chociaż są „mięsożercami z konieczności”, umierają, jeśli nie jedzą mięsa. Organizmowi kota trudno jest też przetwarzać produkty roślinne i, poza witaminą C, którą sam wytwarza, pozostałe składniki odżywcze pozyskuje – oprócz aminokwasów, argininy i tauryny – ze spożywanej żywności.

W porównaniu z psem kot potrzebuje o wiele więcej białka, żeby zachować zdrowie, i tylko śladowych ilości węglowodanów. Wbrew powszechnemu przekonaniu koty były pierwotnie zwierzętami pu­stynnymi, dlatego, choć zwykle kojarzymy koty z rybami, owoce mo­rza nie są ich naturalną dietą i stałe karmienie ich tuńczykiem z puszki może stać się przyczyną poważnych niedoborów składników odżyw­czych, zwłaszcza witamin E i A. Dzikie koty zjadają całe zwierzę – skórę, kości i mięso – a to dostarcza im wszystkich składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia.

Pomiędzy odpadami mięsnymi, jakich używa się do produkcji kar­my dla kotów i dla psów, różnica jest niewielka. Tak jak w przypadku tych pierwszych, weterynarze obawiają się, że żywność konserwowa stanowi źródło całej gamy chorób immunologicznych, takich jak aler­gie, problemy z trawieniem, choroby tarczycy, zaburzenia czynności nadnercza i trzustki, choroby dziąseł i zębów, artretyzm oraz niewy­dolność nerek i wątroby. Najnowsze testy 25 marek karmy dla kotów wykazały, że, oprócz jednej marki, wszystkie zawierały rakotwórcze aminy – potwierdzając przypuszczenia, że dieta oparta na pożywie­niu przetwarzanym może być powodem wzrostu zachorowań na raka wśród kotów.

Suchą karmę dla kotów uważa się za przyczynę wielu dolegliwości, w tym choroby nerek, zapalenia pęcherza, cukrzycy, zapalenia jelita grubego, otyłości, problemów z zębami i choroby autoimmunologicznej. Wiele z tych problemów wiąże się z brakiem wody i wysokim po­ziomem węglowodanów w karmach dla kotów. Naturalne ciała ofiar kotów – na przykład myszy lub innych małych zwierząt – składają się w 70% z wody.

Nasza wiedza na temat potrzeb żywieniowych kotów jest niewiel­ka, ale specjaliści w dziedzinie holistycznych metod opieki nad zwie­rzętami domowymi radzą, by dostarczać podopiecznym urozmaico­nego mięsa – na przykład wnętrzności i mięśni.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.